LG 43LK5730PVC 43" - Smart FULL HD LED TV
Out of stock
Manufacturer
LG
Availability
Out Of Stock
Amount
Shipping
United States
Premium
479AED
Details
Premium
Premium detail text
main_available
main_notify
Condition:
New
Seller
FC_UAE
All prices include VAT
Details
Shipping
Packaging Details:
Length 110 cm
Width 66 cm
Height 16 cm
Port:
United Arab Emirates Dubai
Lead Time:
Shipped in 1 day after payment
Payment :
Product Details
Brand name: LG
Model: LG 43LK5730PVC 43" - Smart FULL HD LED TV
see more
see less
Product description
Display
Screen Size: 43 inch
Screen Device Type: LED
Resolution: 1920 x 1080p
Video PMI (Picture Mastering Index): 450
Picture
Engine : Triple XD Engine
Dynamic Colour Enhancer
Active Noise Reduction
Picture Mode: 8 modes (Vivid,Standard,Eco, Cinema,Sport,Game,isf Expert1, isf Expect2)
Aspect Ratio : 6 modes ( 16:9, Original, 4:3, Vertical Zoom, All Direction Zoom,Just scan)
Audio
Audio Output / Speaker System (WF : Woofer) : 10W / 2ch
Surround Mode: Virtual surround Plus
Clear Voice: Clear Voice III
Sound Mode: 6 modes (Standard,Cinema,Clear VoiceIII,Football, Music,Game)
DTS Decoder: (DTS-HD)
Optical Sound Sync
Smart TV OS
LG Smart World
Smart Share WiDi
Miracast
DLNA(Network File Broswer)
Feature
Processor: Dual
Quick Start
Simplink (HDMI CEC)
Sleep Timer
e-Manual
Eco Energy saving mode
Broadcasting System Digital TV Reception(Terrestrial,Cable,Satellite) DVB-T2/C/S2
Data Broadcasting (Country Spec)MHEG (UK)
CI + (Common Interface)CI+1.3
Subtitle
EPG(8days)
Connectivity Wifi(Wifi Direct) 802.11.n
RF In (RF, Sat)
Component In (Composite Share)
Digital Audio Out (Optical)
HDMI (HDMI 1.4)
LAN
RS-232C (Control / SVC) (USB to RS232C)
CI Slot
USB: 1 ( 2.0 : 1ea)
Power
Power Supply: (Voltage, Hz) (100~240Vac 50-60Hz)
Standby Power Consumption: 0.5W
Reviews
Rate:
Select a rating
5
Send
Calulate the credit
Credit period
10
Month
Monthly income
980
AED
Do you have formal employment?
Yes
No
Length of service
Month
Year
Credit amount was calculated approximately.
Product price
1125AED
Rate of interest
%22
Monthly payment
300
AED
Your monthly income is not enough
You don't have a formal office
Work experience must be at least 6 months
Apply
Credit application