Transcend 1TB StoreJet TS1TSJ25M3 Anti-Shock External Hard Drive (Iron Gray)
Out of stock
Availability
Out Of Stock
Amount
Shipping
United States
Premium
68AED
Details
Premium
Premium detail text
Add To Cart
Product Details
Model: Transcend 1TB StoreJet TS1TSJ25M3
see more
see less
Product description
Performance
Capacity
1 TB
Interface
USB 3.0
Backwards compatible with USB 2.0
Drive Type
2.5" SATA Hard Drive
Drive Speed
5400 rpm
Drive Format
FAT32
Sustained Data Transfer Rate
USB 3.0 mode: up to 5 Gbps
USB 2.0 mode: 480 Mbps
Power Save Mode
Yes, within 10 minutes
General
Mounting
Portable
Certifications
CE, FCC, BSMI, MIL-STD-810F
System Requirements
Desktop or notebook computer with a working USB port
One of following operating systems:
Windows XP, Vista, 7, 8 or 8.1
Linux Kernel 2.6.31 or later
Mac OS X 10.5 or later
Power Requirements
USB DC 5 VAC
Operating Temperature
41 to 131°F / 5 to 55°C
Dimensions (WxHxD)
5.1 x 3.2 x 0.8" / 129.5 x 82.4 x 20.4 mm