Transcend 8TB StoreJet TS8TSJ35T3 External Hard Drive (Black)
Out of stock
Availability
Out Of Stock
Amount
Shipping
United States
Premium
68AED
Details
Premium
Premium detail text
Add To Cart
Product Details
Model: Transcend 8TB StoreJet TS8TSJ35T3 External Hard Drive (Black)
see more
see less
Product description
Performance
Capacity
8 TB
Interface
USB 3.0/ USB 2.0
Drive Format
FAT32
Storage Media
3.5" SATA Hard Disk
Buffer
32 MB (max.)
Power Save Mode
Yes, within 10 minutes
General
Certifications
CE, FCC, BSMI
System Requirements
Desktop or notebook computer with a working USB port
One of following operating systems:
Windows XP, Vista, 7 or 8
Linux Kernel 2.6.31 or later
Mac OS X 10.5 or later
Operating Voltage
AC input: 100 to 240 V;
DC input: 12 V/2 A via Switching Power adapter
Operating Temperature
41 to 131°F (5 to 55°C)
Dimensions (WxHxD)
6.8 x 6.0 x 1.8" (172.4 x 152.4 x 44.8 mm)